Macierzyństwo

Dzieci tak szybko rosną …

Czyż każda/y z Nas nie słyszał tego wiele razy ? :
..”Dzieci tak szybko rosną”..
..”Kiedy to dziecko tak wyrosło”..
.. „Dopiero go/ją urodziłam”..
.. „Przed chwilą to dzieciątko było w moim brzuszku”..
.. „Chciałabym zatrzymać czas” ..

.. „Chciałabym cofnąć czas” ..

No właśnie, jakoś wcześniej to pewnie do Was nie docierało, póki nie pojawiło się na świecie Wasze własne dziecko i teraz sami nie możecie uwierzyć jak czas szybko mija.
Ja tak właśnie mam.
Dopiero co urodziłam mojego synka. Jak dziś pamiętam całą ciąże, pobyt w szpitalu, poród, pierwsze dni z maleństwem w domu. Potem każdy kolejny tydzień, następnie miesiąc, drugi, trzeci … i już jest ósmy (!!!) A zaraz będzie roczek..
Ciężko uwierzyć, szczególnie Nam mamom, że Nasze dzieci tak prędko osiągają kolejny etap. I choć jesteśmy szczęśliwe, że się tak pięknie rozwijają, zdrowo rosną to chciałybyśmy wdusić przycisk… slow motion.

Niestety życie to nie film, który możemy spauzować albo cofnąć. Możemy natomiast w ogóle go nie oglądać…
Pewnie się dziwicie o czym mówię? Już tłumaczę.
Czasu nie zatrzymamy, ale możemy zrobić i dać od siebie wiele by każdy wolny moment spędzać ze swoim dzieckiem. ( Oczywiście w granicach rozsądku). Każdy moment nie oznacza dosłownie każdej sekundy. Mam tutaj na myśli by zrezygnować czasem np. z oglądania vlogów na YouTubie oglądając życie innych i zacząć żyć własnym, spędzając ten czas z dzieckiem. Pobawcie się razem, pooglądajcie książeczki, pośpiewajcie albo razem obejrzyjcie coś miłego i ciekawego.
Mam też na myśli by czasem leżąc w łóżku obok swojego małego dzieciaczka nie trzymać telefonu w ręku i przeglądać Facebooka czy Instagrama. W zamian za to pośpiewaj mu kołysanki, przytul albo po prostu popatrz jak słodko śpi. Kiedy będzie duże nie będzie pewnie już takiej okazji a przynajmniej nie tak często. Dodatkowo dziecko, poczuje jak bardzo jest dla Ciebie Ważne i będzie czuło się bezpiecznie.

Kolejną rzeczą jest ostatnio narzekanie społeczeństwa:
.. „Kiedyś było jakoś fajniej”..
.. „Zupełnie inne dzieciństwo”..
.. „Kiedyś dzieci się fajniej bawiły”..
.. „Teraz siedzą tylko w tych internetach i telefonach „..
.. „Co to teraz są za zabawki” ..
.. „Jest lato a dzieci nie widać na dworze
„..

… Osobiście uważam,że dużo a nawet bardzo dużo zależy od Nas rodziców jakie dziecko ma wakacje i ogółem DZIECIŃSTWO. Jakie wspomnienia z niego będzie miało.
Nie chce tu teraz pisać o wychowaniu i ograniczaniu sprzętów elektronicznych dzieciom itp. bo to musiałby to być osobny wpis a po za tym to nie moja rola i interes by kogoś pouczać.
Chcę tylko doradzić by zamiast narzekanie przekuć to w coś dobrego!


Mianowicie gdy dziecko się nudzi, a rodzice nie mają czasu na zabawę, czasem dają dziecku tablet lub włączają telewizor. Bo tak jest wygodniej, bo wtedy rodzic zrobi to co ma zrobić a dziecku już się nie nudzi… no właśnie
..A czy nie lepiej byłoby zająć dziecka czymś kreatywnym? Przypomnijcie sobie swoje dzieciństwo 🙂 Kolorowanki, klocki, jojo, malowanie farbkami lub rysowanie kredą. A gdy dziecko jest bardzo małe, to może lepiej dać mu do rączki kolorową książeczkę ze zwierzątkami lub literkami, a jeśli już elektryczność to może zabawkę, która odpowiada na jego pytania, których dziecko ma miliony!!!
Jeśli jednak mamy czas, to usiądźmy z dzieciaczkiem i ulepcie coś ciekawego z plasteliny czy modeliny, poskaczcie na skakance albo na kręcące z większą ilością dzieci 🙂 Pośpiewajcie razem ulubione piosenki, pobawcie się w teatrzyk pacynkami, pójdźcie na spacer porzucać liśćmi bądź poobserwować różne malutkie robaczki.
Jest zima? Urządźcie bitwę na śnieżki, ulepcie bałwana, zróbcie kulig, lub orzełka na śniegu, albo ognisko z kiełbaskami wśród śniegu, dziecko będzie

Z A C H W Y C O N E i wdzięczne Wam za czas i świetną zabawę. W domu możecie zawsze pograć w gry planszowe lub statki czy państwa i miasta, które Wy, drodzy rodzice na pewno znacie a Wasze dzieciaczki jeszcze nie koniecznie.
Pada deszcz? To nic, świetnie będzie założyć kalosze i poskakać w kałużach a potem odgadywać kolory tęczy.
Zwykły weekend dla dziecka może zmienić się w niezwykły jeśli np. obiad zapakujesz w koszyk i zjecie go razem na łące czy w lesie na łonie natury. Poobserwujecie chmury i będziecie wymyślać jakie kształty tworzą, pobiegacie boso po trawie i może nawet puścicie latawce albo spróbujecie złapać motyle a przede wszystkim piękne chwile 🙂
Zobaczycie, że wtedy dla dziecka będzie to niezwykły czas, z Wami RODZICAMI!!!

Im więcej takich chwil, tym bardziej będzie wam się wydawało, że dzieciństwo i dorastanie Waszych maluszków trwało dłużej a Wy wykorzystaliście każdą możliwą chwilę by uwieczniać to w waszej pamięci, mając poczucie, że zrobiliście wszystko by nie stracić żadnego momentu, tak CENNEGO MOMENTU 🙂 Bo seriale, gazety, internety, gry komputerowe zawsze będą, a dzieciństwo Waszego dziecka będzie tylko raz i już nie wróci !

I czyż nie pięknie będzie usłyszeć po latach od dorosłych już dzieci, że..
..”Kiedyś było jakoś fajniej”… 😉


W kolejnych wpisach znajdziecie wkrótce wpisy na różne zabawy i kreatywne spędzanie czasu 🙂
A jak u Was wygląda „zatrzymywanie czasu” dorastania waszych dzieci ? 🙂
Podzielcie się w komentarzach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.